Jan Koum Kimdir ?

Aralık 7, 2018

Jan KoumJan KoumHakkındaJan Koum
(24-02-1976)24-02-1976 (yaşı 42)
Kiev, UkraynaİkametSanta Clara, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar1994-BurcuBalık

Jan Koum 24 Şubat 1976 ’da Ukrayna – Kiev ’de dünyaya gelmiştir. 1992 ’de ailesiyle ABD ’ye taşınan meşhur girişimci, babasını 1997 ’de kaybetmiştir. Amerika ’ya gittiği sırada 16 yaşında olan Jan Koum, yeni ülkeye düzen sağlamada önemli zorluklarla aleyhinde karşıya kaldı. Annesi para için bebek bakıcısı olarak çalıştı ile meşhur girişimci de bir bakkalda temizleme yapmaya kafaladı.

Lisede programlamayla alakalenmeye kafalayan Jan Koum, 18 yaşındayken eğitimini tamamladığında yetenekli bir balakasayar ağı mühendisiydi. San Jose Eyalet Üniilersitesi ’ne kaydoldu ile hala öğrenciyken küresel muhasebeciler Ernst & Young ’la bir emniyet testi uzmanı olarak çalışmaya kafaladı.

Jan Kuom, şirketin reklam sistemindeki emniyet seviyelerini denetlemek için Yahoo adlı yeni arama motorunu denetledi ile çalışırken, Yahoo ’nun en eski çalışanlarından biri olan Brian Acton ’la tanıştı. Her iki adam da birbirlerine benziyordu ile anında bir harmoni yakaladılar.

Birkaç ay sonra Yahoo ’a bir altyapı mühendisi olarak katılan ile San Jose Eyalet Üniilersitesi ’ne devamlı Jan Koum, Yahoo ’ya katılmasından birkaç gün sonradan bir sistem çöküşü yaşandı ile o sırada eğitimine devam etmesi nedeniyle ikisi arasında seçim yapması gerektiğini bilerek işini tercih etti. Koum ile Acton dokuz sene Yahoo ’da birlikte çalıştı. Bu süre zarfında sadece iyi dost oldular, bununla birlikte süratli gelişen sosyal medya dünyasıyla alakalendiler. Ama Yahoo, onlara sosyal medyayı keşfetme fırsatı sunmadı, bu nedenle 2007 ’de işlerinden ayrıldılar.

Hem Koum ayrıca de Acton bir yıl herhangi bir şey yapmadı ile Güney Amerika ’ya gitti. ABD ’ye döndüklerinde ikisi de Facebook ile Twitter ’a bireysel olarak kafavuruda bulundu ile her iki şirket de reddetti. 2009 ’da Jan Koum yeni bir iPhone satın aldı. Açılması için birincil App Mağazalarından birini ziyaret ettiğinde, piyasanın iPhone ahenkli uygulamalar için sunduğu potansiyelini fark etti. Bu ona bir us ilerdi. Fikrinden Acton ’a bahseden meşhur girişimci ile arkadaşı, 24 Şubat 2009 ’da WhatsApp Inc. adlı yeni şirketi kurdu. Şirketin temel ilkelerinden biri de hiçbir şekilde reklam geliri kabul etmemesiydi.

İkili, 2010 yılının kafaında WhatsApp Messenger ’ı kullanıcılara sundu. O sırada uygulamaya benzer diğer bir tatbik yoktu ile kısa sürede WhatsApp kullanıcılar aralarında popülerleşti. Uygulamanın gelişen popülaritesi, kurucuların ilaile teşebbüs sermayesi edinmesini sağladı. WhatsApp kullanıcı tabanı aylar kafatan kafaa kararlı bir şekilde büyüdü ile Şubat 2013 ’e değin takriben 200 milyon etkin kullanıcıyı bünyesine kabul etti. WhatsApp ’ın gelişen popülaritesi, 2014 ’te WhatsApp ’ı 19 milyar ABD doları tutarında satın bölge sosyal medya devi Facebook ’un alakasini çekti. 2016 ’ya dek WhatsApp, bir milyar kullanıcı tabanıyla en popüler mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Jan Koum ’un Aldığı Ödüller

Jan Koum ile Brian Acton, 2015 Yılının Kurucu kategorisinde 8. Takvim Çerez Ödülleri ’nde ikinci olmuştur.

Jan Koum ’un Kişisel Hayatı

Jan Koum 1996 ’da San Jose ’deki devlet mahkemesinden kısıtlama emri aldı. Sözlü ile bedenen eski kız arkadaşını tehdit etmekle suçlanıyordu. Son zamanlarda bu şekilde davrandığını kabul eden girişimci, pişmanlığını dile getirdi.

2000 ’de annesini kanserden kaybetmiştir.

sizlere cevapnedir.net farkıyla sunulmuştur

bu makaleye arama motorlarında rüyada Jan Koum Kimdir ? görmek , Jan Koum Kimdir ? görmek ne anlama gelir , rüyada Jan Koum Kimdir ? görmek nedir, Jan Koum Kimdir ? görmenin anlamı nedir kelimelerini yazarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir