Louis Vuitton Kimdir ?

Aralık 7, 2018

Louis VuittonLouis VuittonHakkındaLouis Vuitton
(04-08-1821)04-08-1821 (yaşı 196)
Jura, FransaİkametAsnières-sur-Seine, FransaMeslekModa TasarımcısıAktif Yıllar1821-1892BurcuBaşak

Louis Vuitton 4 Ağustos 1821 ’de Fransa – Jura ’da dünyaya gelmiş olan Fransız girişimci ile tasarımcıydı. Annesi öldüğünde 10 yaşında olan ünlü tasarımcı, babasının kafaka bir kadınla evlenmesinin ardından engebeli bir çocukluk geçirmeye kafaladı. Üiley annesiyle ilişki kurmayan inatçı bir çocuk olan Louis Vuitton, keza ufak köyündeki kolay yaşamdan sıkılmıştı. Çocukken bile çok hırslıydı ile evden kaçmayı planladı.

13 yaşındayken Paris ’e gitmeye karar ileren meşhur tasarımcı 1835 ilkbaharında evden ayrılmıştır. Kendini savunmak ile barınmak için iki yıldan artı yolculuk eden Louis Vuitton, bu sırada farklı alanlara yönlendirilmiş işler yaparak para kazanıyordu. Paris ’e yolculuk basit bir değildi, ama cesurca devam etti. Nihayet 1837 ’de hedefine ulaşan Louis Vuitton, 16 yaşındayken Monsieur Marechal adlı kafaarılı bir kutu üreticisi ile paketleyicisinin atölyesinde çırak oldu. Marifetli bir genç adam olan ünlü tasarımcı 19. yüzyıl Avrupa ’sında saygıdeğer bir ad olarak anılmaya kafaladı. Birkaç yıl içinde Louis Vuitton ’un kutuları şık ile elit sınıflar aralarında favori haline geldi ile oldukça popüler oldu.

1853 yılında Napolyon III ’ün eşi Empress Eugénie de Montijo ’nun bireysel valiz yapıcısı olarak atandığında serileti daha iyi bir şekilde değişti. Tuileres Sarayı, Saint-Cloud Şatosu ile değişik sahil beldeleri arasında taşıma için giysileri estetik olarak ambalajlama sorumluluğu üstlendi. Bu pozisyonda üstün olan Louis Vuitton, kraliyet ailesinin ile fazla mutluydu.

Kendisi için bir kutu üreticisi olarak ad yaptıktan sonradan, kendi işini açmaya karar ileren meşhur tasarımcı, Marechal ’ın dükkanından ayrıldı ile 1854 ’te Paris ’te kendi kutu ile ambalajlama atölyesini açtı. Şirketi en kafaından beri kafaarılı olmuş ile Louis Vuitton 1858 ’de piyasaya sürülen ihtilal niteliğindeki istiflenebilir dikdörtgen biçimli çantaları piyasaya sürdükten daha sonra daha da ünlüleşti. Dikdörtgen şeklinde çantaların ticari kafaarısının peşinde, işini genişleten meşhur tasarımcı, Paris ’in dıştan daha büyük bir atölye açtı. Çantaları öyle popülerleşti fakat, Mısır Hazretleri İsmail Paşa ’dan bile kişisel bir sipariş aldı.

İşi, atölyesinin yağmalanması ile tahrip edilmesiyle 1870-71 ’de Franco-Prusya Savaşı esnasında geriledi. Fakat bu soruna boyun eğmeyen Louis Vuitton, savaştan sonra işini tekrar kurdu ile Paris ’in merkezinde yeni bir atölye açarak reformcu ile şık kutuları ile çantaları ile bir kere daha müşterilerinin kalbini kazandı.

Louis Vuitton ’un Aldığı Ödüller

Louis Vuitton 1867 ’de Napolyon göre düzenlenen milletlerarası fuar Exposition Uniilerselle ’de bronz madalya kazandı.

1889 ’da Exposition Uniilerselle ’de bir altın madalya ile büyük ödülü aldı.

Louis Vuitton ’un Bireysel Hayatı

Louis Vuitton 1854 ’te 17 yaşındaki Clemence-Emilie Parriaux ile evlendi ile onunla birlikte bir aile kurdu.

Ünlü tasarımcı, çok çalışkan bir adamdı ile hayatının sonuna kadar çalışmaya devam etti. 27 Şubat 1892 ’de hayatını kaybetmesinin ardından şirket, oğlu Georges Vuitton göre devralındı.

sizlere cevapnedir.net farkıyla sunulmuştur

bu makaleye arama motorlarında rüyada Louis Vuitton Kimdir ? görmek , Louis Vuitton Kimdir ? görmek ne anlama gelir , rüyada Louis Vuitton Kimdir ? görmek nedir, Louis Vuitton Kimdir ? görmenin anlamı nedir kelimelerini yazarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir